Üretici domatesi terk ediyor

Üretici domatesi terk ediyor

Aksu Üretici Birliği Başkanı Turan Şahin, artan maliyetler nedeniyle üreticinin domatesten vazgeçtiğini belirterek "böyle giderse domates ithalatı kaçınılmaz olur" dedi.

21 Mart 2021 - 12:29 - Güncelleme: 21 Mart 2021 - 12:31

Aksu üretici birliğimiz adına 2021 ilk çeyrek diliminde Aksulu üreticilerimiz Sıkıntılı günler yaşamışlardır. Özellikle domateste Rusya'nın kotası gümrüklerde sorun oluşturmuş, pandemi yasakları ile beraber domates üreticisi üretim maliyetlerinin altında ürün satmak zorunda kalmıştır. Ocak- Şubat aylarında yaşanan sıkıntılar Mart ayında yasakların kısmen kalkması ve cemrelerin düşmesi ile domates fiyatlarında bir toparlanma yaşanmıştır. Üreticimizin beklentileri 15 Mart'tan sonra fiyatların istenildiği yere gelip Mayıs ayının ilk haftasına kadar özellikle domateste 4 - 5 TL civarında, yani değerinde alıcı bulması beklenmektedir.  Bu beklentiler pazarda yerini bulmaz ise; 2020 ve 2021 domates sezonu çok kötü sonuçlar ile üreticimizin zararına olacak, ortaya çıkan zararın yerine gelmesi ise en az 3 yıl alacaktır. Üreticimiz Mart- Nisan - Mayıs aylarında ihracat desteği ile Irak kapısının açılması sağlanmaz ise gelecek yıl domates üretimini sonlandıracak, ülkemiz önümüzdeki yıllarda hububatta, mısırda olduğu gibi kendi kendine yetebilen pozisyondan çıkarak domates ithalatı yapmak zorunda kalacaktır. Diğer çeşitlerde de durum çok iç açıcı değil. Kısmen biberde kazançlar beklenildiği kadar olmasa da yerini korumaktadır, artık üretici her yıl zarar etmekten canına doymuş, bıçak kemiğe dayanmıştır. Verilen hibelerin ve kredilerin aile çiftçiliğine yönelik olması gerekirken, aile çiftçiliği desteklenmeyen ülkemizde sebze üretiminde şirketleşme hızla devam etmektedir.

Türkiye'de kullanılan tarımsal kredilerin yüzde doksanını şirketleşmiş firmalar kullanmakta, açık konuşmak gerekirse pastanın kaymağını şirketler yemekte, aile çiftçilerimiz ise küçük kırıntılarla kıt kanaat üretim yapmaya çalışmaktadır. Kredi konusunda aile çiftçilerinin tüm borçlarının Ziraat Bankası çatısı altında toplanarak 7 yıllık Devlet destekli uzun vade yılda tek ödemeli Kredi ile aile çiftcileri desteklenmek zorundadır. Öte yandan dünya pazarına hakim olmuş devasa firmalar tohum üretiminde tekelleşmektedir. Bunun için yapılması gereken Türkiye'de%100 yerli ve milli tohum üreten ve dünyanın diğer ülkelerine Türk tohumunu ihraç eden Türkiye'mizi dünyaya tohum üreticisi diye tanıtan Türk firmalarımızın bakanlıklar ve ilgili organlar tarafından ziyaret edilerek İhtiyaç ve destekleri giderilmesi temenni ve beklentilerinde yardımcı olunması, Türk tarımı için çok çok çok önem arz etmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vali Yazıcı,
Vali Yazıcı, "İnanıyoruz ki bu günler geçecek"
ÇİN AŞISI TÜRKİYE’DE ÜRETİLECEK
ÇİN AŞISI TÜRKİYE’DE ÜRETİLECEK