Fatih Doruklu “Teşkilatsa Teşkilat”

Fatih Doruklu “Teşkilatsa Teşkilat”

Türk siyasetinde son yıllarda gençlere en çok önem veren parti şüphesiz AK Parti. Öyle ki Ak Parti’nin gayretleriyle seçilme yaşı 25'ten 18'e düşürüldü. AK Parti'nin kazandığı başarılarda gençlerin çok büyük pay sahibi olduğu da bir diğer gerçek. Bu ayki konuğumuz da Antalya’nın başarılı genç siyasetçi neferlerinden AK Parti İl Gençlik Kolları Teşkilat Başkanı Fatih Doruklu oldu.

26 Aralık 2017 - 09:51

Röportaj : Dilek BOZKURT ÖZGENÇ 

BEN değil BİZ olduk.

1987 doğumlu olan Fatih Doruklu’yla siyasetle nasıl tanıştığını, AK Parti İl Gençlik Kolları Teşkilat Başkanlığına giden yolu, hedeflerini ve çalışmalarını sizler için sorduk.

Aydın’ın Nazilli ilçesinde dünyaya gelen Fatih Doruklu, ilk-orta ve lise eğitimini Afyon’da tamamlandıktan sonra Konya Selçuk Üniversitesi Kamu Yönetimi’nde okudu. Sonrasında aynı bölümde ‘Siyasi Partilerde, Parti içi Demokrasi’ konusunda yüksek lisans tezini vererek 2011 yılında mezun oldu. Yani bu ay ki siyasetçi konuğumuz aslında işin okulundan mezun, okullu bir siyasetçi… Gelin şimdi Fatih Doruklu’yu daha yakından tanıyalım. Aktif siyasete girişini, AK Parti’yle tanışmasını, çalışmalarını ve tabi ki AK Parti İl Gençlik Kolları Teşkilat Başkanlığı’na giden yolu kendisinden dinleyelim…

 

Aktif Siyasetle Tanışmanız Nasıl Başladı?

Siyasetle tanışmaya başladığım yıllar 2009’lara rastlar. Üniversitede toplantılara giderek siyasete olan girişim başladı. O dönemde güncel siyasi gelişmeleri değerlendirirken Recep Tayyip Erdoğan gerçeğini gördüm ve sorumlu bir birey, bir genç olarak kendi payıma birşeyler yapmak gerektiğine karar verdim. Çünkü oturmakla ülkenin sorunlarına çözüm üretmek, projeler geliştirmek imkansız.

AK Parti İle Olan İlk Buluşmanız Nasıl Oldu?

Antalya'da ailem yaşıyordu ve iş nedeniyle de bağım vardı. Okul sonrası Antalya’da hem işlerimizin başına geçme hem de siyasi hayatımıza burada devam etme kararı aldım ve ilk olarak Ak Parti Antalya Kepez ilçe teşkilatında ilçe yönetim kurulu üyeliği olarak göreve başladım. 3 ay kadar yönetim kurulu üyeliğim oldu. Gerçekten gayretliydik. Hatta bir anekdot aktarayım. O zaman partiye ilk geldiğimiz zamanlarda biraz daha yabancıydık.  Siyasette ilerlememdeki en büyük pay sahibi Gençlik kolları başkanımız Ömer Akbaş’tır.  Ona tavsiyelerde bulunuyorlardı. Beni yürütmeye, yanına almaları konusunda... Arkadaşlar da muzip bir şekilde dalga geçerdi öyle olmaz çalışması gerekiyor diye. Bizde bunu yaptık çalıştık; çabaladık. 3 ay sonra yürütme kurulunda yerel yönetimler başkanı, ardından seçim işleri başkanı olduk. Ardından orada Kepez ilçesinde marka işlere imza attık. Üye kayıt anlamında o vakte kadar yapılan kayıtları 1 ayda gerçekleştirdik. Sabah namazı gibi programlar yaptık.

Kepez İlçe’den; İl Gençlik Yönetimine Ne zaman Geçtiniz?

Aslında o dönemlerde Kepez ilçe gençlik kolları başkanlığına aday olmuştum. Çeşitli vesilelerle olmadı. Şu anda geriye dönüp baktığımda iyi ki olmadı diyorum. Çünkü olmamasının benim için hayırlı olduğunu düşünüyorum. Allah da nasip etti. 22 Şubat 2015’te Kepez gençlik kollarından il gençlik kolları yönetimine geçtik. Oradan Ömer başkanım bizi 19 ilçenin teşkilat başkanlığı görevine getirdi. Burada bizden önce ağır aksak yürüyen bir gençlik teşkilatı vardı.  Biz bunu ayağa kaldırmaya, kişiler arası iletişimi etkin kılmaya çalıştık. Çünkü yan yana olan ilçelerdeki arkadaşlar birbirini tanımıyordu fakat bugüne gelindiğinde Antalya’nın en doğusu ile en batı arasındaki arkadaşlarımız zaman zaman bir araya gelerek ortak iş yapıyorlar. Kepez ana kademeye girmek benim için çok duygusal oldu. Çünkü benim oğlum 2 yaşında, il gençlik kolları 3 yaşında. Benim oğlumdan büyük. Orada mükemmel işlere imza attık ve Antalya da tüm gençlerin kaynaşmasına vesile olduk.

Gerek Kepez Gerekse de İl Yönetimindeki Çalışma İlkeniz, Önceliğiniz Ne Oldu?

Benim için 3 senelik il gençlik kolları ve daha önce Kepez gençlik kollarında önem şey gönüllere girebilmekti. Taşı taş üstüne koyabilirsiniz ama bunlar unutulabilir. Ancak gönüllere girmeye gayret ettiğiniz zaman gerçekten daha değerli oluyor. Onun haricinde de en önemli şey gayret, gayret, gayret… Hiçbir şey beklemeden yapabileceğinizin daha fazlasını yapılmalı. Hiçbir zaman ‘Ben’ lik gütmedik. Her zaman BEN değil BİZ olduk. Yeri geldi bayrakları da birlikte astık, gazeteleri dağıttık. Davamız neyi gerektiriyorsa onu yapmaya çalıştık. Ana amacımız markalaşan, kurumsallaşan bir gençlik kolları oluşturmaktı. Hamdolsun bunu belirli bir aşamaya getirdik. Bundan sonrada böyle devam edecektir.

AK Parti Gençleri Neden Bu Kadar Önemsiyor? AK Parti’de Siyaset Yapmak Nasıl Bir His?

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, siyasete girdiği ilk günden itibaren her zaman gençlere inanmış bir lider. “Biz kalbi selim sahibi bir gençlik istiyoruz. Yani imanına, inancına, maneviyatına sahip bir gençlik istiyoruz. Zevki selim sahibi bir gençlik istiyoruz.  Yani sanatı, kültürü, estetiği ile zirvede bir gençlik istiyoruz. Aklı selim bir gençlik istiyoruz. Kendinizi tek bir alanda değil bütün alanlarda geliştirmeniz gerekiyor. AK Parti gençliğini böyle görmek istiyorum” diyerek bizlerin nasıl bir gençlik olmamızın yolunu da çizmiş bir lidere sahibiz. AK Parti’yi diğer partilerden ayıran en büyük özelliklerin başında hizmet yarışı gelir. Yine Erdoğan’ın her fırsatta kullandığı “Bizler bu yola koltuk, makam sevdası ile değil hizmet sevdası ile çıktık” cümlesi de bunun kanıtı. O yüzden Cumhurbaşkanımızın biz gençlerden beklentisi büyük. Ne mutlu ki bize, verdiği siyasi sözleri yerine getiren bir siyasi partinin mensuplarıyız. İşte bu mutluluk ve gurur içinde AK Partide siyaset yapıyor ve arkadaşlarımızı bir arada tutup birlik olmaya çalışıyoruz.  Orta Doğu’da her gün binlerce çocuk kan ağlarken biz gençler sessiz kalamayız. Ecdadımızın ve 15 Temmuz kahraman Şehit ve gazilerimizin emanetini bedeli ne olursa olsun koruyup kollamalıyız. Bizim bir aşkımız, bir sevdamız var bu ülkeye bir borcumuz var bu borcu ödemek için gece gündüz çalışıyoruz, çalışacağız. O yüzden benim bir sözüm var ‘TEŞKİLATSA TEŞKİLAT’…Öyle bir teşkilat olmalıyız ki. Yarın torunlarımıza çocuklarımıza anlatacak çok güzel anılarımız olsun. Çünkü bu emaneti bir sonraki kuşağa sapasağlam bırakmak için terleyeceğiz. Bu inançla çıktığımız yoldan asla dönmeyeceğiz.

 

Son Olarak Fatih Doruklu’nun Özel Hayatını, İş Hayatını Da Soralım?

Evliyim, 1 oğlum var. Biz gayretli bir babanın evladıyız. Hiçbir gün evimde 8’e kadar uyuduğumu bilmem. Daima çalışmamız ve bir şeyler üretmemiz gerektiğini söyleyen bir babanın denetiminde büyüdük. Babam daha öncelerde mermer işiyle uğraşıyordu. Biz de üniversiteden sonra ticarete yöneldim. Kişilerle birebir iletişim kurmanın iyi olacağını düşündüğüm için bu yolda ilerlemeyi uygun gördüm. Mermer sektörü çok zor, ağır ve tehlikeli bir sektör. Ancak artı özellikleri de çok fazla. Mermer doğal bir malzemedir. İnsan dokusunun, insan hislerinin daha fazla geçtiği yansıdığı bir üründür. Ben mesela taşların canlı olduğunu düşünürüm. Hiç unutmuyorum; 7-8 sene önce büyük bir ocağa gitmiştim ve orada kesim faaliyetlerini görmüştüm. Ocaktan gelen ses adeta bebek ağlamasıydı. Taşlar kesilirken bebek ağlaması gibi sesler geldi. O beni çok etkilemiştir. Bu da işime dair bir aşk sağlıyor. Yaklaşık 10 yıldır bu sektörün içindeyim. İlkelerimiz, kesinlikle karşı tarafa güven vermektir. Karşı tarafa verilen söz çok önemlidir. Bunun haricinde de iyi niyet olacak. Kaliteyide düşürmeyeceksiniz. Asla kaliteden ödün veremeyiz. Kalite ve güven …

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
VALİ KARALOĞLU FIEP ZİRVESİ HOŞ GELDİNİZ YEMEĞİNE KATILDI
VALİ KARALOĞLU FIEP ZİRVESİ HOŞ GELDİNİZ YEMEĞİNE KATILDI
ANTALYA’YA UZAK DOĞUDAN YAKIN DOST ANHUİ
ANTALYA’YA UZAK DOĞUDAN YAKIN DOST ANHUİ