TÜRKİYE 2017’DE BAŞARDI, SIRA 2018’DE

TÜRKİYE 2017'DE BAŞARDI, SIRA 2018'DE

12 Ekim 2017 - 21:14

Merhaba kıymetli okurlar, yine dolu dolu gümbür gümbür bir Akdeniz Bülten ile karşınızdayız. Ne mutlu ki ülkemiz o 15 Temmuz sürecinden sonra pek çok ülkenin beklentisinin aksine adeta küllerin den doğdu ve güçlü bir şekilde 2017 yılını kapadı.  Darbe teşebbüsü, Rusya ile yaşanan kriz derken ülke ciddi bir uçurumun kıyısında döndü. Tabi özellikle turizmle geçimini sağlayan Antalya'mız da bu kaostan etkilenen illerin başında geldi. İlk sevindirici haber turist sayısında geldi. Çoğu insan için bu yıl 10 milyon turist Antalya için hayal olarak görülüyordu. Ama bugün 10 milyon rakamını yakalamaya ramak var üstelik daha yıl bile bitmedi. Daha üç ay varken rakamın 10 milyona dayanması yılı 10 milyon hatta 11 milyon turist ile kapatmak bile büyük bir başarı Antalya için. Bu ülkemiz içinde aynı zira yıl sonuna kadar Türkiye 30 milyon turisti ağırlayacak gibi gözüküyor. Yani yeniden o güzel yıllara dönüş başladı.

Özelikle Antalya için büyük önem arz eden Turizmde toparlanma konusu çok mühim. Türkiye'ye gelen yabancı turist sayısı Ağustos'ta yüzde 46,35, Ocak-Ağustos döneminde ise yüzde 26,41 arttı. Rusya'dan Temmuz'da gelen turist sayısında ise yüzde 670,8 artış görüldü. İlk altı ayda zayıf bir performans sergilese de Alman turistlerde de Ağustos ayında yüzde 3,9'luk bir iyileşme gözlendi. Öte yandan yılbaşından bu yana turist sayısındaki toparlanmaya karşın turizm gelir artışları sınırlı kaldı. İlk yedi ayda turizm gelirlerindeki artış oranı yüzde 5,5. Bu eğilimin yıl sonuna kadar devam etmesi halinde turist sayısı açısından 2016'daki kayıplarının telafi edilebilmesi beklenebilir. Gelirler açısından ise ancak üçte birinin telafisi mümkün. Turist sayısında 2015 seviyesini yakalamak ancak 2018'de mümkün olacak. Turizm gelirlerinde 2015'teki seviyeler ise en erken 2019'da yakalanabilecek gibi görünüyor.

Ancak 2018'le ilgili beklentiler alarm veriyor. Risk unsurlarının da etkisiyle büyüme, enflasyon, cari açık, işsizlikle ilgili sinyaller kritik. Hükümetimizin bu konulara gereken önemi göstereceğinden eminiz.  Güçlü ilk yarı sonuçlarının ve küresel büyümedeki kademeli toparlanmanın verdiği destek ile hükümet yol haritasını ve ekonomik önceliklerini içeren 2018-2020 Dönemi Orta Vadeli Programı'nı (OVP) yayımladı. Büyümenin hızlandırılmasını, istihdamın artırılmasını ve gelir dağılımının iyileştirilmesini amaçlayan program, çok sayıda yapısal reformu gerekli kılıyor.

Öte yandan bu seviyede bir büyüme ile işsizlik oranının 2017 sonunda olması öngörülen yüzde 10,8'den her yıl bir milyona yakın istihdam artışı kaydederek, program dönemi sonunda yüzde 9,6'ya ineceği tahmin ediliyor. Gelecek üç yılda işsizlikte iyileşme sağlayabilecek bir büyümenin istihdam artıran yatırımlar öncülüğünde olması gerekiyor. Yani, işsizlikte düşüşü sağlamak için büyümenin niceliği değil, niteliği önemli kazanıyor.

SİZİN İÇİN YENİLENİYORUZ…

Yani özetle beklendiği gibi 2016'dan sonra güçlü bir toparlanma yaşanan Türkiye'de yıl sonuna kadar tablo pozitif görünüyor. Yani Türkiye olarak 2017'de başardık sıra 2018'de… Aynı çalışma azmi ile devam etmeliyiz. Zira durmak bize göre değil. İşte biz de öyle yapıyoruz. Sizler için, siz kıymetli okurlarımız için yenileniyoruz, değişiyoruz, güçleniyoruz, güzelleşiyoruz… Nasıl mı? Biz de 2018 yılı için hazırlıklara başladık, yeni bir logo, yeni bir sayfa düzeni üstelik web sitemizi de değiştiriyoruz. Daha ulaşılabilir, daha pratik ve daha kolay erişebilir olacağız… Gelişimin değişimin sonu yok, biz de bundan nasibimizi elbette alıyoruz alacağız da çünkü bu büyümenin fıtratında var. Bunlar büyümeye dair yatırımlar. Ne mutlu ki biz büyüyoruz, sizlerden aldığımız destekle büyüyoruz, gelişiyoruz. İyi ki varsınız, iyi ki Akdeniz Bülten dergimizi sizlerle buluşturuyoruz. Sevgiyle kalın, gelecek ay tekrar buluşmak üzere…

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vali Yazıcı,
Vali Yazıcı, "İnanıyoruz ki bu günler geçecek"
ÇİN AŞISI TÜRKİYE’DE ÜRETİLECEK
ÇİN AŞISI TÜRKİYE’DE ÜRETİLECEK