TÜRKİYE KAMU-SEN TELAFİ ZAMMI İSTİYOR

TÜRKİYE KAMU-SEN TELAFİ ZAMMI İSTİYOR

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, memurların aldığı maaş zammının enflasyona yenik düştüğünü belirterek, “4 kişilik bir ailenin son 1 yıldaki harcamalarının artışına bakıyorsunuz bin liranın üzerinde. Kamu görevlilerinin aldığı zam 448 lira, reel olarak 600 lira civarında kayıpları var. Şu anda memurlar enflasyona yenik düşmüş durumdadır” dedi.

22 Mart 2021 - 12:18

Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Kamu-Sen), bölge istişare toplantısı Antalya’da gerçekleştirildi. Uygulama Oteli’nde Covid-19 tedbirlerine uygun olarak gerçekleştirilen toplantıda Genel Başkan Önder Kahveci, Genel Merkez yöneticileri, Konfederasyona bağlı sendikaların Genel Başkanları ve yöneticileri ile Antalya, Isparta ve Burdur illerindeki yöneticiler biraraya geldi. Yaklaşan yetki dönemi ve Ağustos ayında yapılacak olan toplu sözleşme öncesinde sendikal çalışmalarla gündeme ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı toplantıda konuşan Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Kamu-Sen olarak dertlerinin memurun ekonomik şartlarının düzeltilmesi olduğunu söyledi.  Kahveci, “Bizim derdimiz memurlarımızı refah ücretine kavuşturmak. Bizim taleplerimizin ne kadar gerçekçi olduğunu yaşadıkça görüyoruz. 2020 yılına 10+10 ücret artışı, 3 puan refah payı, 600 TL de geçmiş dönemlerin telafisi için istedik. 2020’de enflasyon 14,6 oldu. Demek ki afaki değil, sağlıklı taleplerde bulunuyoruz. 2021 yılında 8+8’lik bir artış talep ettik. Şuanda enflasyon 15,6’larda. 4 kişilik bir ailenin son 1 yıldaki harcamalarının artışına bakıyorsunuz 1000 liranın üzerinde. Kamu görevlilerinin aldığı zam 448 lira. Reel olarak 600 lira civarında kayıpları var. Şuanda memurlar enflasyona yenik düşmüş durumda. Birde Nisan ayında vergi diliminden kayıp yaşayacağız. Yüzde 15’lik vergi dilimi yüzde 20’ye çıkacak. Yüzde 3’lük zam zaten enflasyonla gitti, ilave üstüne yüzde 5 gelecek. Külliyen kayıp olacak” dedi. 2020 yılının son aylarında ek zam talebinde bulunduklarını da hatırlatan Kahveci, telafi zammında hala ısrarcı olduklarını dile getirerek memurlara böyle bir zam yapılması halinde piyasaya canlılık geleceğini söyledi.

Nihai hedeflerinin ortalama memur maaşını yoksulluk sınırının üzerine çıkartmak olduğunu belirten Kahveci, hükümete çağrıda da bulunarak şunları dile getirdi: “1 Ağustos’ta masaya, asla bize hedeflenen enflasyon üzerinden bir artışla gelmeyin. Böyle bir teklifi, öneriyi asla kabul etmeyiz. Türkiye Kamu-Sen gerçekleşen enflasyon üzerinden kamu çalışanlarına zam yapılmasını talep etmekte. Ayrıca refah payı uygulamasının hayata geçirilmesi de olmazsa olmazlarımızdan. Toplu sözleşme masasına yaklaşık 4 buçuk ay var ve buradan bu taleplerimizi ilan ediyorum. Ayrıca kamu çalışanlarının kayıplar noktasında da ciddi bir beklentisi var. Kayıplarımızın telafi edilmesi de öncelikli taleplerimizden. Bütün kamu çalışanları şunu bilsin ki bizler söylediğimiz her sözün her platformda takipçisiyiz ve takipçisi olmaya da devam edeceğiz. Hem Covid-19 ile hem de sarı sendika ile mücadelemizi sürdüreceğiz. Kamu görevlilerimizin yaşamış olduğu sorunlara da çözüm üretme noktasında gayret ve çabamızı göstereceğiz. Yani sendikal mücadelemizi güçlü tutacağız. Bizi susturmaya çalışsalar da biz mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz” dedi. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Toros dağlarında bir yörük çadırı tütüyorsa, Anadolu’dan umudunuzu kesmeyin’ şeklindeki sözünü hatırlatan Türk Eğitim-Sen Antalya 1Nolu Şube Başkanı Oğuz Öztürk ise, “Biz Türkiye Kamu-Sen ailesi olarak 14 bin yörük çadırıyla buradayız. Dumanımız tütüyor. Teşkilatımızın emrindeyiz” dedi.

YÖRÜK YAĞLIĞI VE ŞAPKA HEDİYE EDİLDİ

Toplantıda, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, genel merkez yöneticileri ve Konfederasyona bağlı sendikaların genel başkanlarına yörük yağlığı ve şapka hediye edildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KARANTİNA GÜNLERİNDE ÇOCUKLARA DİKKAT
KARANTİNA GÜNLERİNDE ÇOCUKLARA DİKKAT
KÜÇÜKKURU'DAN BAYRAM MESAJI
KÜÇÜKKURU'DAN BAYRAM MESAJI