İş İnsanı Ali Akçay "Güçbirliği İle Güçlü...

İş İnsanı Ali Akçay "Güçbirliği İle Güçlü Ticaret''

Yıllardır güçbirliği ile güçlü ticaret yaptıklarını söyleyen İş insanı Ali Akçay ile iş dünyasını konuştuk. Hurdacılıktan inşaata, parfümden kafe sektörüne kadar uzanan başarı hikayesinin altında aslında kardeş gibi gördüğü dostlarından oluşan kocaman bir güç birliği var. Sevilen sayılan bir iş insanı olan Ali Akçay;  ülke ekonomisi ve çözüm önerileri konusunda da düşüncelerini Akdeniz Bülten’le paylaştı. İşte sohbetin detayları!

14 Ekim 2022 - 14:52 - Güncelleme: 26 Ekim 2022 - 20:23

 

Öncelikle Ali Akçay kimdir? Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

1983 yılı Antalya doğumluyum. Aslen Niğdeliyim fakat doğma büyüme Antalyalı olduğum için bu memlekete gönül vermiş isimlerden biriyim. Öğrenim hayatımdan bahsedecek olursam liseyi  Antalya İmam Hatip Lisesinde tamamladım. Üniversite eğitimimi ise, Akdeniz Üniversitesi Pazarlama bölümünde yaptım. Evli ve 3 çocuk babasıyım.  Sosyal ortamlarda girişken ve aktif olmayı sevdiğim için geniş bir,  dostum, kardeşim diyebileceğim arkadaş ve iş ortaklarına sahibim.

Kuzey Akdeniz Toplu İşyeri Yapı Kooperatifinin 10 yıldır başkanlığını yapıyorum. Antalya Organize Sanayi Bölgesi yanında Kırkgöz Sanayi Sitesindeki kooperatifimiz 128 üyeden oluşuyor. Organize sanayi yanında 500 m2’lik işyerlerinden oluşan ve 400’e yakın işyeri bulunan bir sanayi sitesi kurduk.

Günlük yaşantınızda neler yapıyorsunuz ve nasıl bir aile babasısınız?

Yaklaşık 7 -8 sektörde iş yapmakta olduğum için genelde vaktimin büyük bir bölümü çalışmakla geçiyor. Baba mesleğim hurdacılık olduğu ve sanayi içinde doğduğum için de bu alan ana mesleğim olarak devam ediyor. Aynı zamanda bu sektöre bağlı; demir, çelik, saç profil ticareti, tedarik olarak sanayi gazları ve hırdavat işi Antalya Döşemealtı ilçesinde işyeri kiralama işi yapmaktayım. Bunların yanı sıra ortaklarımızla birlikte yürüttüğümüz Kepez ilçesinde kafe, Konyaaltı ilçesinde  börek, Muratpaşa ilçesinde, Üçkapılar’da, MarkAntalya AVM’de, İstanbul Emaar square AVM’ de ve ihracatını yaptığımız  parfüm ve şu an Antalya Aksu Altıntaş’ta  inşaat da ticaretimizin diğer kollarını oluşturuyor.

Nasıl bir baba olduğumdan bahsedecek olursak; aslında bu soruya çocuklarımın cevap vermesini isterdim ama yanımızda değiller. Ben; realist, kararlı, topluma ahlaklı birey yetiştirme gayretinde olan milli, manevi ve dini değerlerine sahip çıkan öğretim hayatlarına önemli hassasiyet gösterme çabasında olan bir babayım.

Kaç yıldır sanayi sektöründe hizmet veriyorsunuz?

Dediğim gibi sanayi de doğduğum ve büyüdüğüm için 1979 yılından bu yana Antalya’da iş yapan bir esnafın oğlu olarak; 39 yaşımda olmama rağmen 43 yıllık bir tecrübe 43 yıllık bir esnaf olarak hizmet veriyorum.  

Üretim alanlarınız yani iş kollarınız oldukça fazla, bu genç yaşta bu kadar uğraş yoruyor mu sizi?

Tabiki boş yatan biri bile yorulur ama; kardeşim gibi olan ortaklarım ile beraber olduğum için her iş kolundaki ortaklarımdan biri güven ve özveri ile işi yönetiyor. Enerjimiz de genç olduğumuz için yetiyor elhamdülillah!

Günümüzde iş dünyasını konuşacak olursak sorunlar ve çözüm önerileri konusunda neler düşünüyorsunuz?

İş dünyasında sorunlar çok fazla!   En önemlisi yetişmiş personel, aidiyet bilincine sahip liyakatli ehil isimler gerekiyor. Çözüm olarak da önce ailede hakkı hukuku bilmenin eğitimini almış, işinden gocunmayacak eli iş tutabilen bireyler yetiştirmemiz lazım. Gençlerin karakterlerine ve ellerinin yatkın olduğu mesleklere yönlendirecek sistem kurulması elzem. Ülkemizde meslek liseleri ve burada okuyacak öğrencilere yaptıkları işinde önemini aşılayacak sistem kurulması çok acil bir durumdur.

Bir pandemi dönemi yaşandı ve bazı iş kolları burada sıkıntıya da girdi. Peki siz etkilendiniz mi?

Tabi ki bütün sektörler etkilendi. Kapanmalar, sokağa çıkma yasakları bunlar üretim ve ticaret ile uğraşan her kesimi etkiledi. Bir kaç sektörde olduğumuz için bizim bu süreci süspanse etme imkânımız oldu.

Şimdiye kadar hiç siyasette yer aldınız mı?

2015-2018 yılları arasında AK Parti Antalya il yönetiminde bulundum. 2015 yılı 1 Kasım genel seçimlerde de AK Parti Antalya milletvekili aday adayı oldum.

Ülke ekonomisi için sizin gibi katkı sağlayan iş insanları büyük önem taşıyor. Peki siz de iş dünyasının sesi olan STK ‘lardan birinde bulunuyor musunuz; neler yapıyorsunuz?

‘’Emeklisi olmaz rahmetlisi olur’’ şiarıyla üyelerinin her birinin nezdimde değeri çok kıymetli olan 15 yıldır resmi toplam 20 yıldır içerisinde olmaktan gurur duyduğum MÜSİAD ailesinin Antalya şubesi yönetim kurulu üyesi olarak bulunmaktayım. Hem sosyal hem ticari birçok aktivitede verilen görevleri layığı ile özen göstererek yapmaya gayret ettim. Şu anda da yapmış olduğumuz parfüm, inşaat, kafe işlerini de Antalya MÜSİAD üyesi farklı kardeşlerimle ortak olarak yapmaktayız.

Önümüz seçim gündemi malum, neler  düşünüyorsunuz?                                                                        

Bireysel olarak 1 oyumuz var ama ülkemiz için 2023 genel seçimi;  şehrimiz için 2024 yerel seçiminde  elimizden gelen her fedakarlığı yapmaya hazırız, yapmak zorundayız! Ülkemiz ve şehrimiz adına hayırlı sonuçlar olacaktır inşallah.

Ülke ekonomisi için düşünceleriniz nedir?

Aşırı tüketim toplumu olmuş durumdayız. Özellikle yabancı ürün tüketimi yoğunlaşmış vaziyette. Acil elzem olarak her sektörün ihtiyacına göre çok hızlı üretime geçmemiz gerekiyor, neyi üretebiliyorsak üretmemiz; üretemiyorsak tasarruf etmemiz gerekir.  Her ürüne her mamule ithal ya da yerli bakmaksızın MİLLİ SERVET gözü ile bakmamız gerekip YERLİ VE MİLLİ hassasiyetini gözetmemiz gerekmektedir.

İş dünyasında vazgeçilmez prensibiniz nedir?

Doğruluk ve dürüstlük den ayrılmadan helal dairesi içerisinde ticaret yaparak nasibimizi aramak. Yalan dolan hile olmadan doğru ticaret anlayışı hem ahlaken hem de dinen hepimizin vazifesi ve olmazsa olmazı olmalıdır.

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • Tarık Akbaba
  3 ay önce
  Sizin gibi genç iş insanlarının ülkemizde çoğalarak istihdam ve ülke ekonomisine katkı sağlamaları gerekiyor.Bundan sonrada çizginizden uzaklaşmadan hedeflerinize ulaşacağınızı düşünüyorum.Yolunuz bahtınız açık olsun.
 • Gözde Duran
  3 ay önce
  Tebrikler, başarılarınızın devamını dileriz Ali Bey.
 • Yaşar Dalkıran
  3 ay önce
  Maşallah, diyerek okudum , baştan sona. Bu güne ve yarınlara dair ümitlerimizi arttıran bir hayat birliği ve birlikteliğin kuvveti. Yıllar içinde nice fırtına, kar boran geldi geçti belki ama beraberliğin , sağlamlığı ile yıkılmadan yola devam edilmesi hem bireysel olarak hem iş dünyası olarak çok önemli şekilde örnek alınacak bir durum. Tamamen yerli girişimcilerin olması ve Milli ve manevi, şuurda olduklarını görmek beni ayrıca mutlu etti. Başarılarınızın devamını dilerim.
 • Ümit Soner
  3 ay önce
  Allah muvaffak etsin inşallah. Sizin gibi cengaver yiğitlerin her sektörde ve hatta başta olması duasıyla...
 • Vatansever
  3 ay önce
  Genç girişimcilere her zaman ülkemizin ihtiyacı var. Gururla takip ediyoruz. Allah ayağına taş değdirmesin
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TARIM MUHABİRLİĞİ EĞİTİMİ TAMAMLANDI
TARIM MUHABİRLİĞİ EĞİTİMİ TAMAMLANDI
MATSO’DA GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI KONUŞULDU 
MATSO’DA GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI KONUŞULDU