AHMET TEKİN: " MERMER FABRİKACILIĞI ÖZENDİRİLMELİ,...

AHMET TEKİN: " MERMER FABRİKACILIĞI ÖZENDİRİLMELİ, TEŞVİK EDİLMELİ"

Kalitesi, çeşitliliği ve işletmecilik yönüyle Türkiye, dünya mermer sektöründe söz sahibi ülkelerin başında geliyor. Türkiye'de özellikle son yıllarda gelişen mermercilik sektörü, dünyanın da dikkatinden kaçmıyor. 200'ü aşkın çeşidin bulunduğu Türkiye'den, başta Çin ve ABD olmak üzere Irak, Suudi Arabistan, Hindistan, Azerbeycan, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya, Kanada, İngiltere, İsrail, Libya, Avustralya, Almanya, Tayvan, Türkmenistan, Katar, İtalya ve Endonezya'nın aralarında bulundu

15 Ağustos 2018 - 12:44 - Güncelleme: 15 Ağustos 2018 - 12:48

 

Temelleri 1986 yılına dayanan İMSA MERMER, 2008 yılından itibaren madencilik sektörüne giriş yapmış ve ağırlıklı olarak mermer alanında faaliyetlerini yürüten bir şirket. Kendi ocaklarını da devreye sokarak 2011 yılından beri blok mermer üretimine geçen İMSA Mermer bugün 150’ye yakın çalışanıyla üretiminin %80’ini ihraç ediyor.

Türkiye'de özellikle Afyonkarahisar, Bilecik, Isparta, Antalya, Burdur, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Adıyaman, Sivas, Amasya ve Tokat'ta yoğun olarak çıkan mermer yaklaşık 250 bin kişilik bir istihdama da karşılık geliyor.

Özellikle 1985 yılından sonra hızla gelişen mermercilik sektöründe insana ve çevreye saygıyı ön planda tutmak da önemli bir kriter. İşte bu anlamda sektörde 1986 Yılında Antalya organize sanayi bölgesinde kendi Mermer fabrikasında, ebatlanmış mermer üretiminde, sektöründe faaliyet göstermekte iken kendi ocaklarını faaliyete geçirerek 2011 yılında mermer blok üretimine başlayan İMSA Mermer’in gelişimi de sektörün gelişimiyle eş gitmiş. Yaklaşık 30 yıldan beri maden ve mermer sektöründeki tecrübe ve birikimlerini profesyonel bir anlayışla sürdürdüklerini belirten İMSA Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tekin; kurumlarını, hedeflerini şu sözlerle anlattı: “İMSA Mermer, mermer piyasasında trend olan tarzda mermerlerin neredeyse tamamını ürün yelpazesinde sunmakta. Bu mermerler iç ve dış mekânlarda sıklıkla kullanılan sağlam yapıda ve estetik olarak üst seviyede olan taşlardır. Tamamen dürüstlük ilkesiyle, insan faktörü en üstte tutularak ve geleneklere bağlı olarak çalışmak İMSA Mermeri güvenilir kılmaktadır. İMSA Mermer’in farkı doğru hammadde kaynaklarını bulan güçlü Ar-Ge yapısıdır. Önümüzdeki dönemde de fabrikamızda ürün çeşitliliğini arttırmak, ürün devamlılığını sağlamak, kaliteyi arttırmak adına ocaklarımızla paralel olarak fabrikamızı, iç piyasa ve ihracatta kendi markamızı geliştirmek, müşteri portföyümüzü geliştirmek ve büyük projelerde yer almak hedeflerimiz arasında geliyor.”

İşletmekte oldukları mermer türleri hakkında da bilgi veren İMSA Mermer Yönetim Kurulu Başkanı  Ahmet Tekin; “Ottoman, limra, capuccino ve emperador mermerleridir. Bunların en önemli özellikleri dayanıklılıklarının yüksek olması, seleksiyon olarak homojen olmaları ve geniş kullanım alanlarına sahip olmalarıdır.” Gelişen teknolojiyi yakından takip ettiklerine de vurgu yapan Tekin, “Fabrikamızda kullandığımız ileri teknolojili makine ve ekipmanlar kaliteyi, sağlamlığı maksimum seviyelere çıkarırken ürün kayıplarını minimuma indirmektedir” diyor.

Türk Mermeri’nin dünyadaki yeri ve gelişimi hakkında da bilgiler veren Ahmet Tekin, sektörün daha da büyüyüp dünya ile daha iyi rekabet edebilmesi için yapılması gerekenleri şu sözlerle sıralıyor: “Türk mermer sektörü gelişiminin büyük çoğunluğunu hammadde satışından sağlıyor. Gelecekte de böyle devam edecek gibi görünüyor. Bitmiş ürün üretiminin maliyetleri azalmadıkça rekabet gücümüz yetersiz kalmakta. İtalya, İspanya, Umman, İran yakın rakiplerimiz Çin ve Brezilya rekabete daha uzak. Türk mermerinin marka olması ve işlenmiş ürünlerimizin kendi markalarımızla dünya piyasasına girmesi için ocaklar ve fabrikalar için üretim maliyetlerini düşürecek atılımlar yapılması destekler sağlanması şarttır, katma değerin artması için mermer fabrikacılığının özendirilmesi, teşvik edilmesi gereklidir. Ancak böyle bir durumda doğal zenginliğimiz olan mermemizi dünyaya kendi adımızla tanıtmayı başarabilir ve ülkemiz için daha katma değerli bir hale getirebiliriz.”

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TARIM MUHABİRLİĞİ EĞİTİMİ TAMAMLANDI
TARIM MUHABİRLİĞİ EĞİTİMİ TAMAMLANDI
MATSO’DA GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI KONUŞULDU 
MATSO’DA GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI KONUŞULDU