Konyaaltı’nda değişim zamanı

Konyaaltı'nda değişim zamanı

Antalya’da 120 bine yakın seçmenin yaşadığı Konyaaltı’nda yerel seçimler öncesi aday bereketi yaşanırken, Konyaaltı sevdalısı isimlerden, siyasi kimlik ve kişiliğini 78 kuşağının Vatanseverlik Ruhu ile CHP Gençlik Kolları’nda harmanlayarak kazanan Nuri Özkul, Konyaaltı’nda değişim zamanının geldiğini düşünüyor ve rakiplerine de hodri meydan diyor.

30 Kasım 2018 - 15:13 - Güncelleme: 30 Kasım 2018 - 15:25

Konyaaltı gibi Antalya’nın güzide ilçelerinden birini yönetmeye talip oldunuz. Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

20 Mart 1959 yılında Isparta"nın Şarkikaraağaç ilçesinde doğdum. Lise yıllarımda Halkevi yöneticiliği yaptım ve CHP Gençlik kollarında çalıştım.1978 yılında Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesini kazandım. 1984 yılında hem Eczacı hem fenni gözlükçü diplomamı aldım. 1984 yılında Şarkikaraağaç'ta Eczane- Optik İşletmeciliği ile iş hayatım başladı. Aynı yıl öğrencilik yıllarımda yakınlık kurduğum SODEP üyesi ve sonra yönetim kurulu üyesi oldum. 1992 Yılında yeniden açılışını gerçekleştirdiğimiz Şarkikaraağaç Cumhuriyet Halk Partisi'nde İlçe Başkan Yardımcılığı yaptım. Daha sonra Antalya'ya yerleştim.Eczane ve optik mağazaları açtım.Sivil toplum örgütlerine verdiğim önemle 1997 Antalya ve Akdeniz Bölgesi Gözlükçüler Derneği'ni kurarak bir dönem başkanlık görevini yürüttüm. 1999 yılında CHP'nin Konyaaltı Belediye Başkanı aday adayı oldum. Bu seçimlerde Konyaaltı Belediyesi Meclis üyesi olarak seçilip Konyaaltı'na 5 yıl hizmet ettim.

2000 yılında Hasta ve Hasta Yakını Hakları Derneği'nin (HAYAD) kuruluşunu gerçekleştirip, 10 yıl Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptım. Antalya Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu Üyeliği, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hasta Hakları Kurul Üyeliği görevlerini yerine getirdim. Atatürkçü Düşünce Derneği, Hacettepe'liler Derneği, Isparta'lılar Derneği Antalya Şubesi üyeliğim ile, Antalya Tenis İhtisas Kulübü,Yerel Gündem 21 Kent Konseyi üyeliklerim devam etmektedir. 2011 genel seçimlerinde CHP Antalya milletvekili aday adayı ve Mart 2014 Yerel Seçimlerinde ise yine CHP’den Konyaaltı Belediye Başkanı aday adayı oldum. 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP Antalya seçim komitesinde görev aldım.

Konyaaltı ilçesi aday adaylığı başvurularında adeta patlama oldu sizce Konyaaltı’nda neden Nuri Özkul aday olmalı?

Yerel yönetim ya da belediyecilik hakkında bilgi birikimim ve vizyonum var. Katıksız bir yurtsever,  sosyal demokrat, bir dava adamıyım. Sadece Konyaaltı'nda değil Antalya'nın genelinde de tanınıyorum. 30 yıldır Antalya'da 20 yıldır Konyaaltı'da yerleşik ve aralıksız üç büyük merkez ilçede Optik mağazalarının 25 yıldır Muratpaşa'da Eczane sahibiyim. 15 yıldır faaliyette olan işyerlerim var. Uzun yıllar sivil  toplum kuruluşlarında (HAYAD-ANT-GÖZDER) mesleki örgütlerde başkanlık yapıp, toplum yararına faaliyetler içinde bulundum. Hakkımda çıkan yasal ya da toplumsal bir ayıp veya etik dışı bir davranış yok. Gerek parti içinde gerekse dışında hiç bir hizip ya da oluşumun içinde yer almadım ve toplumun her kesimi ile barışığım. Sadece Konyaaltı’nda değil Büyükşehir için de CHP lehine oy kazandırabilirim. Özellikle sağlık ve eğitim alanındaki hayal projelerimle Antalya halkının ilgisini çekerim.

Konyaaltı’nda aday olduğunuz taktirde CHP oyları önceki seçime göre artar mı?

Son seçimlerde partimize yüzde 48 oy çıktı. Ben bu konuda iddialıyım yüzde 65 oy getireceğim. Sayın Başkanımız Muhittin Böcek, Antalya’da sevilen bir siyasetçi ama artık Konyaaltı’nda yüzü eskidi. Konyaaltı halkı onun varlığından heyecan duymuyor. Bir değişimden yana beklenti var. Sayın Böcek’in Büyükşehir adayı olma arzusu herkes için yeni bir heyecandır ancak Konyaaltı için yeni bir umut değildir. Konyaaltı’nda yeni bir isme ihtiyaç var. Bana hep aday oluyorsun diye eleştiride bulunanlar oluyor ama görev talep etmek kadar kutsal bir şey yoktur.  Isparta’daki gazeteler hemşerimiz Nuri Özkul, Antalya Konyaaltı ilçesi başkan adayı oldu diye yazıyorlar. Bu da bir aidiyettir. Antalya’da Ispartalı 110 bin seçmen var. Ispartalılar bu şehirde sevilir. CHP’ye hiç oy vermemiş olan ancak ‘hemşerimiz aday olmuş arkasında duralım’ diyen 10 bin Ispartalı  oy verse bu toplamda 20 bin oya tekabül eder. Sağ partiden gelen Sayın Böcek ,bir çok kesime hitap ediyor denilebilir ama ona da CHP’lilerin tamamından oy gitmiyor. Ben tüm CHP’lilerin oyunu alacağımı düşünüyorum. Meseleye bu açıdan bakmak lazım.  

Konyaaltı’nın çözüm bekleyen acil sorunları olduğunu düşünüyor musunuz?

Konyaaltı’nda her şey bitti, yapılacak bir şey kalmadı şeklindeki görüşe katılmıyorum.  Bir kere farkına varmadığımız, zor durumda yaşayan insanlar her yerde olduğu gibi Konyaaltı’nda da var. Onlara dokunmak gerekir. Belediyemiz maddi ve manevi anlamda destek olabilir. Katılımcı ve çoğulcu belediyeciliğe inanıyoruz. Geri dönüşüm kanallarını sürekli canlı tutacağız. Halkın isteklerine daha hızlı ve etkin şekilde cevap vereceğiz. Konyaaltı’ndaki insanların yaşam kalitesini artırmalıyız. Yeşil alan miktarı, ulaşım kolaylığı, çevrenin ve tarihi yerlerin korunması, insanların sağlık hizmetlerine kolayca ulaşabilmesi, yaşlıların ihtiyaç duyarlarsa evde bakım hizmeti almaları gibi buna benzer bir çok alanda belediyenin varlığını hissettireceğiz. Daha insan odaklı sosyal belediyecilik uygulamasına geçeceğiz. Belediyemiz üzülerek söylüyorum bugüne kadarki süreçte halka kapalı ve sahile sıkışmış bir görüntü sergiledi.

Konyaaltı’nda üniversite kurma fikriniz nasıl oluştu?

Konyaaltı Turizm Kültür ve Eğitim Vakfımız(KONTEV) var.  Vakıf kanalıyla Konyaaltı Üniversitesi kurmayı hedefliyorum. Üniversitenin Konyaaltı’na çok büyük katkısı olacak. Gerek Antalya’nın ihtiyacı olan nitelikli insan gücünü sağlama, gerekse istihdam yaratmak için bunu hayata geçirmekte kararlıyım. Yurt dışından öğretmen getireceğiz. Buradaki öğrenciler yurtdışına, yurtdışındaki öğrenciler buraya gelebilecekler.

Isparta’da aday adaylığı sürecinde milletvekili olursanız maaşınızın yarısını halka vereceğinizi söylemiştiniz, bu sözünüz belediye için de geçerli mi?

Bu kez maaşımın tamamını vereceğim. Ülkemizin geleceği çocuklarımızın iyi şartlarda okumasını  arzu ediyorum. Başkan maaşımı İlçemizde okuyan yoksul ve başarılı öğrencilere burs olarak dağıttıracağım.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TARIM MUHABİRLİĞİ EĞİTİMİ TAMAMLANDI
TARIM MUHABİRLİĞİ EĞİTİMİ TAMAMLANDI
MATSO’DA GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI KONUŞULDU 
MATSO’DA GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI KONUŞULDU